Řád: Blanokřídlí (Hymenoptera)
Identifikace: Délka těla 1,5cm, zbarvení žlutočerné. Disponuje žihadlem a jedovým sáčkem. Přechod mezi hrudí a zadečkem je silně zúžen. Na rozdíl od včel mohou bodat opakovaně (žihadlo nemá zpětné háčky).
Larvy: malé bílé housenky
Životní cyklus: proměna dokonalá (přítomno stádium kukly). Sociální hmyz žijící ve velkých koloniích čítajících tisíce členů, které se na podzim rozpadají a vosy hynou.
Zimu přečkávají pouze mladé oplodněné samice = královny. Královna na jaře započne se stavbou nového hnízda, kde klade vajíčka, ze kterých se po 7-10 dnech líhnou larvy. Ty se po 1-2 týdnech zakuklí a po 1-2týdnech dokončují svůj vývoj v dospělé dělnice. Vývoj od vajíčka po dospělce tedy trvá cca 3-5týdnů.
Po vylíhnutí prvních dělnic královna přenechá veškerou péči o larvy a stavbu hnízda jim a dále již jen klade vajíčka. Dělnice nejsou schopny rozmnožování. Na podzim se z vajíček líhnou samice a samci, kteří se páří.
Místo výskytu: hnízda v dutinách stromů, či na stropech domů, na půdách, ve stájích, u stropu
Preferovaná potrava: proteiny (jiný hmyz), cukry obsahující minerální látky (nektar z květin, zralé ovoce, limonáda, pivo, ...)
Škůdce: obtěžující hmyz v místech, kde se nachází člověk a mají tam hnízdo. Problematika hlavně v letních, teplých měsících při přemnožení
Nebezpečí: alergické reakce na bodnutí
Znaky zamoření: přítomnost dospělců, hnízd, neodvezeného odpadu